Old radiator heating

Grzejniki hybrydowe gdzie kupić ?

Podziel się

Autor

Grzejniki wysokotemperaturowe i grzejniki hybrydowe – czym się od siebie różnią?

Wybór rodzaju ogrzewania jest bardzo istotną kwestią. Obecnie na rynku pojawiło się kilka nowych i niezwykle ciekawych rozwiązań. W tym artykule szczegółowo omówimy grzejniki wysokotemperaturowe oraz grzejniki hybrydowe. 

Czym są grzejniki hybrydowe? 

Są to grzejniki wodno-elektryczne. Mają jednocześnie zalety wodnego ogrzewania centralnego oraz ogrzewania elektrycznego. Występuje tutaj możliwość niezależnego lub wspólnego działania obu tych sekcji. Sekcja elektryczna może funkcjonować przy nienapełnionej lub wyłączonej instalacji wodne.

Grzejniki hybrydowe mogą być zasilane z boku lub od dołu. Elektryczne elementy grzejne znajdują się w korpusie grzejnika. Bezpośrednio ogrzewają powietrze. Takie rozwiązanie powoduje, że grzejnik po jego uruchomieniu błyskawicznie ogrzewa pomieszczenie. Nie ma konieczności dodatkowego grzania wody, która znajduje się w wężownicy. To właśnie powoduje, że grzejniki hybrydowe są tak bardzo energooszczędne. 

Gdzie warto stosować grzejniki wodno – elektryczne, czyli inaczej hybrydowe? 

Grzejniki wodno-elektryczne polecamy do dogrzewania, gdy już minie sezon grzewczy, wszystkich pomieszczeń. Wtedy nie masz potrzeby włączania całej instalacji centralnego ogrzewania. Nie musisz się również martwić o wygospodarowanie przestrzeni do przechowywania ogrzewaczy, gdy już nie będą Ci one chwilowo potrzebne.

Grzejniki wodno- elektryczne również bardzo dobrze się sprawdzą w pensjonatach i hotelach. W ten sposób możesz skutecznie wydłużyć sezon wczasowy. Za ich pomocą możesz dogrzać pojedyncze pokoje. To natomiast powoduje, że oszczędzasz na ogrzewaniu, gdy zostanie u Ciebie już tylko kilku turystów. Kolejna opcja wykorzystania grzejnika wodno-elektrycznego polega na tym, że są wprost perfekcyjne do ogrzewania każdej łazienki. Warto tutaj też wspomnieć o tym, że wykorzystanie grzejników wodno-elektrycznych pozwoli Ci na wybranie nośnika ciepła zależnie od warunków ekonomicznych. Prądu elektrycznego można używać w porze nocnej, aby trochę zaoszczędzić. Jednak równie dobrym pomysłem jest używanie do tego celu innych mediów. 

Natomiast w instalacjach, które są centralnie zasilane z dużych kotłowni, też można stosować grzejniki wodno-elektryczne. Jednak jednocześnie powinieneś zwrócić uwagę na to, że nie będziesz wtedy zależny od administracji, gdy podejmujesz decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego w Twoim domu lub mieszkaniu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że są to już wszystkie istotne właściwości i cechy grzejników wodno-elektrycznych. Musimy teraz przejść do drugiego ich rodzaju, czyli grzejników wysokotemperaturowych. Co powinieneś wiedzieć na ich temat? 

Czym różni się od siebie ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe? Czym charakteryzują się te dwa rodzaje ogrzewania?

Co to są instalacje niskotemperaturowe? Co oznacza ten termin? Ogólnie można powiedzieć, że instalacja niskotemperaturowa to taka, w której nominalna temperatura wody zasilającej to mniej niż 50 stopni Celsjusza. 

Bardzo często wspominamy o dwóch rozwiązaniach. Pierwsze z nich to instalacja z kotłem kondensacyjnym. Natomiast druga opcja to instalacje z pompą ciemna. Obie te instalacje są przystosowane do tego, żeby otrzymywać dużą efektywność w czasie pracy na niskich temperaturach. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że niższa temperatura wody zasilającej oznacza, że do otrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego potrzebne jest zwiększenie powietrzni grzejników w instalacji w ogrzewaniu podłogowym.

Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że warto je odróżnić od grzejników wysokotemperaturowych. To ogrzewanie o temperaturze zasilania powyżej pięćdziesięciu stopni Celsjusza. W takiej sytuacji przy ogrzewaniu kotłem, temperatura wody zasilającej nie powinna być wyższa niż siedemdziesiąt stopni Celsjusza. Zarówno kotły gazowe, jak i te zasilane olejem mogą funkcjonować w bardzo rozległym zakresie temperatur. Natomiast instalacje, które z nimi współpracują, są projektowane standardowo na parametry od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu stopni Celsjusza. 

Jaka jest charakterystyka ogrzewania niskotemperaturowego?

Standardowo w instalacjach niskotemperaturowych, to znaczy tych, które są wyposażone w pompę ciepła, zaleca się współpracę z ogrzewaniem płaszczyznowym. Często temperatura wody znajduje się w przedziale od trzydziestu do pięćdziesięciu pięciu stopni Celsjusza. Tego rodzaju ogrzewanie pewnie doskonale się sprawdzi w budynkach mieszkalnych, w których zapotrzebowanie na ciepło wynosi poniżej czterdziestu 40 W/m2.

W tego rodzaju układzie źródłem niskotemperaturowej wody grzewczej jest innowacyjne źródło ciepła. Zazwyczaj stanowi je właśnie pompa ciepła. Chociaż możesz wykorzystać do tego celu również kocioł kondensacyjny lub kocioł na biomasę. Niskotemperaturowe pompy ciepła funkcjonują z systemami o niskich temperaturach zasilania. To znaczy z ogrzewaniem podłogowym, ogrzewaniem ściennym lub ogrzewaniem sufitowym. Nie bez znaczenia jest tutaj również fakt, że optymalna temperatura w instalacji jest w granicach od trzydziestu do czterdziestu stopni Celsjusza.

Odwiedź sklep chemopak.

Sklep z grzejnikami hybdrydowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawe inne wpisy