Indoor Air conditioner unit mounted on wall

Jak wybrać klimatyzator do mieszkania?

Podziel się

Autor

Jeżeli masz już szczerze dość upałów, to pora wreszcie pomyśleć o klimatyzacji do mieszkania. Zapomnisz raz na zawsze, czym są nadmiernie nagrzane pomieszczenia. Klimatyzacja pozwoli Ci szybko schłodzić każde wnętrze. Kiedyś klimatyzację montowało się wyłącznie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak restauracje, biurowce, czy sklepy. Aktualnie sytuacja prezentuje się całkiem inaczej. Klimatyzacja do mieszkania zyskuje coraz szersze grono wielbicieli. Zachęcamy Cię serdecznie do przeczytania tego naszego krótkiego poradnika. Dowiesz się, jak prawidłowo dobrać klimatyzator do mieszkania. Zaczynamy!

Jak wygląda mobilna klimatyzacja w mieszkaniu?

Z uwagi na konstrukcję klimatyzatory domowe możemy podzielić na klimatyzatory przenośne (monoblokowe, kompaktowe), klimatyzatory split, klimatyzatory multisplit.

Najprostszym i jednocześnie najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest przenośna klimatyzacja do mieszkania. W zależności od potrzeb możesz ją przenosić z miejsca na miejsce. Wtedy Ty wybierasz, w którym pomieszczeniu w danej chwili ma być schłodzone powietrze. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że klimatyzator przenośny jest głośniejszy i daje gorsze rezultaty niż pozostałe rodzaje klimatyzatorów. Wymieniliśmy je już wszystkie powyżej. Warto tutaj również zaznaczyć, że potrzebuje on podłączenia rury harmonijkowej (średnica 12-15 cm). Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Bardzo często rurę wyprowadza się poza obręb budynku przez otwarte okno. W sklepach stacjonarnych i internetowych bez problemu możesz kupić specjalne uszczelki. Ich celem jest hamowanie napływu ciepłego powietrza do środka pomieszczenia. Musimy tutaj wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Klimatyzatory mobilne osiągają moc w zakresie 2-4 kW.

A jak działa stacjonarna klimatyzacja do mieszkania?

Klimatyzator split jest złożony z jednostki zewnętrznej. Montuje się ją poza budynkiem. Natomiast jednostka wewnętrzna pozostaje w pomieszczeniu. Jednostki łączą się dzięki układowi sterującemu oraz przewodowi freonowemu. Daje on możliwość transportu czynnika chłodniczego oraz jego skroplin. Jednostki wewnętrzne są dostępne w kilku wariantów. W sklepach dostępna jest między innymi jednostka: ścienna, podsufitowa, kasetonowa, kanałowa oraz stojąca. Tego rodzaju klimatyzacja do mieszkania jest korzystna pod względem finansowym. Jednak tylko wtedy, gdy zamierzasz chłodzić pomieszczenia przez całe wakacje non stop. Ulokowanie hałaśliwych sprężarek oraz wentylatorów poza budynkiem, czyli w jednostce zewnętrznej, powoduje, że nie jesteś w stanie usłyszeć w pomieszczeniu pracy tego urządzenia. Jeżeli zdarzało Ci się słyszeć narzekania Twoich znajomych na klimatyzację w mieszkaniu, to u Ciebie będzie ona o wiele cichsza i wydajniejsza. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o tym, że gdy kupujesz klimatyzator typu split, to jednocześnie troszczysz się o spokój i ciszę u Twoich sąsiadów. Te klimatyzatory wytwarzają naprawdę bardzo niewiele decybeli. Przejdźmy teraz do kolejnego rozwiązania na naszej liście. 

Czym różni się od niej klimatyzacja do mieszkania typu multisplit? 

Klimatyzacja do mieszkania typu multisplit to bardzo dobre rozwiązanie, gdy zależy Ci na schłodzeniu kilku pomieszczeń w tym samym czasie. Jest ona złożona z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych, które współdziałają z jednostką zewnętrzną. Zakup klimatyzatora do mieszkania multisplit jest bardziej opłacalną inwestycją, niż kupowanie kilku samodzielnych urządzeńdo chłodzenia pokojów. 

Jakie są koszty zakupu i montażu klimatyzacji do mieszkania? 

Cena urządzenia jest zależna od jego modelu oraz od posiadanej mocy. Przenośna klimatyzacja do mieszkania kosztuje od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. Gdy kupisz sobie klimatyzator split, to powinieneś się przygotować na wydatek w granicach kilku tysięcy złotych.

Nie mamy tutaj co ukrywać, że rodzaj urządzenia ma znaczący wpływ na koszt montażu. Jeżeli mówimy o klimatyzatorach mobilnych, to nie musimy przenosić żadnego urządzenia. Wystarczy, że kupisz sobie w sklepie uszczelkę okienną. Wspominaliśmy już o niej kilka słów na samym początku tego artykułu. Sprawa może się znacząco skomplikować w momencie, gdy chcesz sobie kupić klimatyzator do mieszkania split lub multisplit. Klimatyzacja do mieszkania może być naprawdę bardzo dużą inwestycją, gdy do zainstalowania jednostki zewnętrznej, wymagane będzie zrobienie rusztowania lub skorzystanie z podnośnika. Jeżeli pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną pojawią się większe odległości, to jednocześnie w naturalny sposób zwiększają się wydatki na robociznę i na materiały. W przypadku klimatyzatora do mieszkania typu split jego koszt szacuje się na od tysiąca do tysiąca pięciuset złotych. Sam musisz ocenić, czy dla Ciebie jest to dużo, czy mało. Na sam koniec tego artykułu, chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o tym, że musisz do tego dodać wydatki na coroczny przegląd oraz na konserwację urządzeń. Jednak chłód w mieszkaniu w środku lata jest nie do przecenienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ciekawe inne wpisy